Formy i rodzaje zaproszeń ślubnych

Zaproszenia ślubne to jeden z podstawowych elementów przygotowań do ślubu i wesela, bez którego trudno wyobrazić sobie tą niezwykłą uroczystość. Już na kilka miesięcy przed powiedzeniem sakramentalnego „tak” narzeczeni projektują i przygotowują niewielkie kartoniki, które posłużą do zaproszenia gości na ten szczególny dzień. Charakter, forma i konwencja zaproszeń może być bardzo różna – w tym przypadku zależy to jedynie od preferencji, upodobań i gustów przyszłych państwa młodych.

Zaproszenia klasyczne

Zaproszenia ślubne o charakterze klasycznym nie cieszą się już tak dużą popularnością, ale nadal mają wielu zwolenników. I trudno się temu dziwić, gdyż ponadczasowa elegancja i tradycja nigdy nie wychodzi z mody. Zaproszenia klasyczne charakteryzują się stonowaną kolorystyką, popularnym motywem graficznym (na przykład w postaci gołąbków, obrączek lub amorka), ozdobną czcionką i skromnym tekstem zawierającym podstawowe dane. Elementem obowiązkowym zaproszeń klasycznych jest aforyzm lub krótki wiersz o miłości.

Zaproszenia z fotografią

Zaproszenia z fotografią to obecnie bardzo popularny sposób na poinformowanie gości o planowanej uroczystości. Zaproszenia tego typu – oprócz standardowych informacji – zawierają dodatkowo zdjęcia narzeczonych, które mogą być wykonane w dowolnym momencie (zarówno przed samym ślubem, jak i w okresie dzieciństwa). Zaproszenia tego typu są drukowane na papierze wysokiej jakości.

Zaproszenia oryginalne

W ciągu kilku ostatnich lat zapanowała moda na tworzenie zaproszeń oryginalnych, które mają wyróżniać się na tle innych. Ten typ zaproszeń jest najczęściej wybierany przez ludzi młodych, którzy lubią się bawić i posiadają młodzieńcze poczucie humoru. Takie zaproszenie może przybierać formę plakatu, awiza pocztowego lub wezwania na przesłuchanie. Wiele z nich zawiera zabawne grafiki, śmieszne obrazki, a nawet karykatury przyszłych państwa młodych. Całość jest uzupełniona nietuzinkowym tekstem, który ma wywołać uśmiech na twarzy zapraszanych gości.

Wśród zaproszeń ślubnych cieszących się dużą popularnością można też wymienić zaproszenia kolorowe lub wydrukowane w technologii 3D. Na uwagę zasługują też zaproszenia robione ręcznie, których główną zaletą jest niepowtarzalność.