Jaki wybrać format zaproszeń?

Na dzisiejszym rynku gama rozmaitych zaproszeń jest bardzo szeroka, dlatego też możemy bez trudu wybrać coś naprawdę odpowiedniego dla siebie. Różne są również same formaty zaproszeń: otwarte, składane, kwadratowe, prostokątne z opaskami, lub bez nich.

Zaproszenia jednokartkowe

Typ kartek, który stanowi absolutny hit w Stanach Zjednoczonych, jak również w samej Europie Zachodniej. W przeciwieństwie do formatu złożonego z dwóch kartek, nie jest on składany. Okazuje się że czasami tego typu kartki są dużo tańsze od tych o standardowych rozmiarach. Najczęściej ich występujące rozmiary to:

  • DL (10x21cm)
  • kwadratowe (14×14 cm)
  • A5 (15×21 cm).

To idealna opcja dla wszystkich miłośników minimalizmu. Jeżeli zależy nam na umieszczeniu większej ilości informacji, które nie zmieściłyby się na jednej karcie, można swobodnie dobrać jeszcze np. dwie karty a następnie związać je gustowną wstążeczką.

Folder z kieszonką

To nieco bardziej skomplikowany model zaproszenia. Wewnątrz znajduje się wklejona karta z treścią zaproszenia, natomiast na kieszonce zaproszenia umieszczone zostają szczegóły dotyczące danej uroczystości. W praktyce oznacza to, że – na przykład – w przypadku zaproszeń ślubnych, może zostać tam dodatkowo umieszczona mapka, informacje o noclegu lub transporcie, a także ewentualna wzmianka na temat prezentów.

Tego rodzaju zaproszenia warto dodatkowo opatrzyć opaską lub etykietką, która jest przywiązana do zaproszeń sznureczkiem albo wstążeczką.

Nietypowy format

Zamiast typowego zaproszenia w kształcie prostokąta lub kwadratu można wybrać bardziej oryginalne, nieregularne formy, które idealnie wpiszą się w styl boho, glamour, royal. Tego rodzaju zaproszenia mogą mieć na przykład, fantazyjnie powycinane brzegi.

Zaproszenie w kształcie tryptyku

To bardzo wielofunkcyjny rodzaj zaproszenia: składa się z jednej kartki, można zawrzeć w nim wiele informacji, a dodatkowo możemy przewiązać je finezyjnym sznureczkiem lub wstążeczką. Jeżeli chodzi o sam format, to – w przypadku tryptyku – najczęściej spotykanym jest karta A4, która po złożeniu na trzy części daje format DL (10×21 cm).