Przygotowywanie zaproszeń ślubnych krok po kroku

Jednym z podstawowych etapów przygotowywania uroczystości ślubnych jest zaprojektowanie i wydrukowanie zaproszeń ślubnych. Warto zabrać się do tego z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż pozostawienie tak ważnej rzeczy na ostatnią chwilę będzie skutkować nerwowością, pośpiechem, a w konsekwencji – dużą przypadkowością. Zaproszenia ślubne to niezwykle ważny element i warto poświęcić mu odpowiednią ilość czasu.

Charakter zaproszeń ślubnych

Pierwszym krokiem w przygotowywaniu zaproszeń ślubnych jest wybór ich charakteru i konwencji. W tym przypadku wiele zależy od państwa młodych i ich indywidualnych preferencji. Dobrym rozwiązaniem jest dostosowanie zaproszeń do charakteru samego ślubu – na przykład do jego motywu lub koloru przewodniego. W przypadku nietypowego wesela (podszytego sporą dawką humoru) można zdecydować się na uzupełnienie zaproszeń zabawnym motywem, zdjęciem lub nietypową konwencją. Natomiast miłośnicy tradycji powinni zdecydować się na stonowaną elegancję, która zawsze jest w modzie.

Kształt

Zaproszenia ślubne mogą być wydrukowane w niemal dowolnym kształcie – kwadratowym, prostokątnym, owalnym, okrągłym lub w formie serca. Podobnie jest w przypadku rozmiaru, który jest ograniczony jedynie preferencjami nowożeńców. Kształt i rozmiar zaproszeń ślubnych powinien być uzależniony od ilości treści, grafiki i ozdobników. Poza tym należy pamiętać o tym, iż do zaproszeń trzeba dokupić koperty, a w przypadku niestandardowych kształtów ich cena może być stosunkowo wysoka.

Wygląd

Jednym z podstawowych elementów przygotowywania zaproszeń ślubnych jest podjęcie decyzji o ich wyglądzie. Tutaj ważna jest zarówno kolorystyka, jak i ilość oraz charakter ewentualnych ozdobników (na przykład kwiatków, kokardek, tłoczeń czy innych detali). Na tym etapie należy też zdecydować o tekście umieszczonym na zaproszeniu. Dodatkowo trzeba podjąć decyzję o tym, czy imiona i nazwiska osób zaproszonych będą wypisywane ręcznie (na wykropkowanym miejscu) czy też drukowane.

Przygotowując zaproszenia ślubne nie wolno pominąć żadnych szczegółów. Równie ważne jest przygotowanie większej ilości zaproszeń niż przewiduje lista gości.