Czy wiesz już wszystko o zapraszaniu gości?

Przez wiele lat zaproszenia uznawane były za jedyną dopuszczalną formę informowania o nadchodzących wydarzeniach. Początkowo przekazywane był one ustnie przez służbę, a następnie zapisywane w formie urokliwej formułki na papeterii pana lub pani domu. Rozwój prasy sprawił, że na większe bale i bankiety zaproszenia były wydawane w formie ogłoszenia. Oprócz zaproszenia było to również ukazanie kunsztu planowanego spotkania- im bardziej wymyślna formuła, tym więcej pieniędzy było przeznaczone na rausz.

Lata powojenne i następująca po niej rewolucja obyczajowa sprawiły, że nikt nie zawracał sobie już głowy wysyłaniem zaproszeń, a tym bardziej fatygowaniem służby. Wszak wtedy już praktycznie wymierała instytucja służących. XXI wiek to nie tylko postęp, ale również pewnego rodzaju powrót do korzenia. Coraz chętniej korzystamy z dorobku naszych przodków. Tego typu renesans przeżywają aktualnie zaproszenia ręcznie robione.

Ręcznie robione przedmioty zazwyczaj kojarzą nam się z przedszkolnymi zaproszeniami na bal wykonanymi przez nieporadne rączki. Nic bardziej mylnego! Zaproszenia hand made cieszą nie tylko oko, ale również naszą duszę. Zaproszenia te idealnie sprawdzą się podczas zapraszania gości weselnych czy w czasie organizacji przebieranej imprezy urodzinowej. Produkty te znajdą również swoje miejsce na kinderbalach, czy pomniejszych uroczystościach takich jak rocznice ślubu, czy okrągłe urodziny. Wieczór z przyjaciółkami przy winie? Wyślij zaproszenia, przebierzcie się jak damy i cieszcie się własnym towarzystwem.

Podczas wykonywania zaproszeń warto pamiętać nie tylko o wysokiej jakości papierze będącym bazą zaproszenia, ale również mniejszych elementach. Zaproszenia ręcznie pisane wykonajmy tzw. metodą handletteringu – pięknie zapisane słowa będą świetną ozdobą naszego zaproszenia. Na nie mniejszą uwagę zasługuje scrapbooking, czyli wykorzystanie resztek różnego rodzaju materiałów. Przy pomocy skrawków materiału, kilku gazet, a także niewielkiej ilości gadżetów papierniczych (np. nalepki, papiery faliste, bibuła, a także przywieszki i kolorowe tektury) możemy wykonać cudowne zaproszenia będące nie tylko stylowym dodatkiem, ale również miłym prezentem dla zapraszanego.