Wybór papieru do druku zaproszeń okolicznościowych

Zaproszenia okolicznościowe drukuje się na bardzo wiele okazji. Są one podstawą nie tylko ślubu i wesela, chrzcin czy Komunii Świętej, ale także urodzin, konferencji czy spotkań biznesowych. W zależności od konkretnego przeznaczenia zaproszenia różnią się między sobą wieloma elementami – między innymi grafiką, treścią, koncepcją czy sposobem wydruku. Ważną kwestią w tworzeniu zaproszeń jest wybór papieru, na którym zostaną one wydrukowane. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Gramatura

Jedną z podstawowych kwestii przy wyborze papieru do zaproszeń jest jego gramatura, która – według ekspertów – powinna być uśredniona (czyli nie za mała i nie za duża). Najbardziej odpowiednia gramatura mieści się w przedziale od 250g/m2 do 350g/m2, co zapewnia odpowiednią sztywność zaproszenia. Jednocześnie przy wyborze odpowiedniego papieru należy zwrócić uwagę na to, czy zaproszenie będzie składane i uzupełnione folią z obu stron. W tym przypadku lepiej zdecydować się na mniejszą gramaturę, gdyż takie zaproszenie drukowane na grubym papierze będzie miało tendencję do stałego otwierania się (co nie wygląda elegancko).

Rodzaj papieru

Równie istotną sprawą przy drukowaniu zaproszeń okolicznościowych jest wybór odpowiedniego rodzaju papieru. Tutaj klienci mają do wyboru papier offsetowy (niepowlekany) lub kredowy (powlekany). Pierwszy rodzaj papieru sprawdza się zarówno w przypadku zaproszeń kolorowych, jak i czarno – białych. Papier offsetowy pasuje przede wszystkim do zaproszeń biznesowych, które charakteryzują się prostotą oraz minimalistyczną i stonowaną formą. Co ważne – papier niepowlekany wcale nie zmniejsza jakości wydrukowanego zaproszenia. Natomiast drugi z papierów – kredowy – doskonale sprawdzi się w przypadku zaproszeń kolorowych i charakteryzujących się większą ilością ozdobników. Papier kredowy może być matowy lub błyszczący – konkretny wybór zależy od indywidualnych upodobań zamawiającego.

W ostatnim czasie szczególną popularnością zaczynają cieszyć się papiery ozdobne, które mogą posiadać formę fakturowaną, metalizowaną bądź perłową. Jednak decydując się na taki rodzaj papieru warto pamiętać o tym, aby był on dostosowany do ogólnego projektu zaproszenia.