Jak zaprojektować zaproszenia na chrzciny?

Chrzest dziecka to ważne wydarzenie w życiu każdego rodzica. I choć teoretycznie załatwienie wszystkich formalności nie jest tu aż tak istotne, to jednak warto pamiętać o wszystkich szczegółach. Również o zaproszeniach chrzcielnych. Jak takie zaproszenie powinno wyglądać od strony graficznej?

Motywy religijne

Zwykle zaproszenia na chrzciny są projektowane w oparciu o motywy religijne. Najczęściej są to symbole chrzcielne przedstawiające chrzcielnicę, gołębicę bądź ewentualnie świece i krzyż. W przypadku wyboru motywów religijnych muszą one być dość dobrze widoczne. Najlepszą opcją jest umieszczenie ich bezpośrednio nad imieniem i nazwiskiem chrzczonego dziecka, bądź też – w lewym, górnym rogu.

Czasami zaproszenia na chrzciny posiadają formę specyficznej książeczki. Wtedy na okładce (jeśli decydujemy się na motywy religijne) warto umieścić wycentrowane i w miarę duże symbole chrzcielne. Dobrym pomysłem jest umieszczenie poniżej prostego napisu Chrzest Święty, bądź Zaproszenie na Chrzest.

Brak motywów religijnych

Choć chrzciny są uroczystością typowo religijną, wcale nie musimy koncentrować się w niej wyłącznie na motywach religijnych. Okładka zaproszenia na chrzciny może być wykonana również w oparciu o symbole świeckie. Wbrew pozorom jest ich bardzo dużo.

Klasyczny smoczek z pewnością jest nie na miejscu. Jednak uproszczony model wózka dziecięcego będzie już bardzo dobrym rozwiązaniem. Oczywiście nie obejdzie się bez krótkiego wpisu o tym, z jakiej okazji zaproszenie zostało wydane.

Kolorystyka

Jeśli chodzi o kolorystykę, to zaproszenia na chrzciny powinny być raczej białe. Dlaczego „raczej”? Ponieważ opcjonalnie można skorzystać z nieco odmiennej, aczkolwiek delikatnej kolorystyki. Pastelowe barwy sprawdzą się tu doskonale.

Jeśli zdecydowaliśmy się na zaproszenia w wersji książki, mogą one być już wielobarwne. Dotyczy to w szczególny sposób ich wnętrza. Niemniej ciemne, smutne kolory nie sprawdzą się tutaj. Nie wypada projektować zaproszeń chrzcielnych w oparciu o takie kolory jak brąz, „zgniła zieleń”, ciemny pomarańcz itd.