Zaproszenia składane – jak to się projektuje?

Zaproszenia potrzebne są, kiedy chce się poinformować adresata o pragnieniu goszczenia go w czasie jakiejś wyjątkowej okazji lub uroczystości. Mimo rosnącej popularności poczty elektronicznej, w dobrym guście jest rozesłanie zaproszeń w tradycyjnej, papierowej formie za pomocą standardowej poczty – najlepiej z odpowiednim uprzedzeniem. Decydując się na druk zaproszeń, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę?

Zaproszenia składane

Jest to jedna z najbardziej popularnych form zaproszeń – odpowiednia na różne okazje – śluby, eventy firmowe, pierwsze komunie czy jubileusze. Warto wiedzieć, że składana forma jest nie tylko bardzo elegancka, ale i wygodna – nie trzeba jej przewiązywać wstążeczką, by zachowała kształt. Oczywiście, takie dodatki można zastosować, by zaproszenie było jeszcze bardziej efektowne.

Na co zwrócić uwagę projektując zaproszenie?

Nie ma co ukrywać, że estetyka zaproszeń składanych jest bardzo ważna. Estetycznie wykonane, pomysłowe zaproszenia mogą pokazać gościom, jak wielką wagę przykłada zapraszający do ich obecności na określonej okazji. Można zdecydować się na zaproszenia z wolnymi miejscami do wypełnienia długopisem lub takie, na których wszystkie informacje będą wypełnione drukiem – to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie.

Wygląd zaproszenia w dużej mierze zależy od wybranego rodzaju papieru. A tych jest naprawdę sporo – od zwykłych, białych kartek, poprzez papier o wysokim połysku, aż po matowy papier kredowy. Drukarnie oferują również wiele efektów, które mają za zadanie uczynić zaproszenia jeszcze bardziej estetycznymi – ich powierzchnia może być perłowa, uzyskać metaliczny połysk, bądź też zostać specjalnie zmatowiona. Warto wiedzieć jednak, że zarówno rodzaj wybranego papieru, jak i jego wykończenia mają wpływ na końcową jakość wydruku.

Jeśli chodzi o zaproszenia składane, nie wolno zapominać o ich podstawowej funkcji, dlatego mają być nie tylko estetyczne i efektowne, ale również czytelne. Wszelkie zawarte w nich informacje muszą być jasne i klarowne, obowiązuje również stosowanie odpowiednich form grzecznościowych.